بازیابی کلمه عبور؟
 
  پرورش تیم های تخصصی حل مسئله به روش ICEBERG دانلود بروشور محصول

اهمیت موضوع حل مسئله به حدی است که در حال حاضر مهارت­های حل مسئله به یکی از 10 مهارت اصلی زندگی تبدیل شده و بیش از نیمی از شرکت­های Fortune 500 (پانصد شرکت برتر دنیا) ارتقاء مهارت­های حل مسئله را در رأس فعالیت­ها و برنامه­های خود قرار داده­اند!  

 تحت این شرایط، سؤال اساسی این است که چگونه می‌توان به راه‌حل‌هایی دست یافت  که به صورت کارآمد در حل مسئله مؤثر باشند و در عین حال راهکارهایی نیز برای جلوگیری از تکرار مجدد آنها ارائه نمایند؟ ارائۀ چنین راهکارهایی چندان ساده نیست، زیرا اغلب مشکلات حتی در صورت تکرار، به یک دلیل واحد ایجاد نمی‌شوند و در هر نوبت ممکن است دلایل جدیدی منجر به شکل­گیری مسئله شده باشد.

وجود اشکالاتی در تکنیک­ها و ابزارهای رایج حل مسئله، از جمله فقدان نگاه جامع و یکپارچه به مسائل سازمان (تفکر خطی و غیر سیستمی) و همچنین بی­توجهی به نقش طرز تفکر و منطق تصمیم­گیری (مدل­های ذهنی) افراد در شکل­گیری و تداوم مسائل، منجر به ارائۀ روش جدید تجزیه و تحلیل مسائل تحت عنوان مدل ICEBERG که مبتنی بر پیاده­سازی عملی تفکر سیستمی در حل مسئله می­باشد، گردید.

عنوان ICEBERG از این جهت انتخاب شده است که کوههای یخی شناور (ICEBERG) در آبهای قطب جنوب به عنوان بزرگترین خطر برای دریانوردان محسوب میشوند. علت این امر آنست که تنها چیزی حدود 15 درصد از این کوه­های غولپیکر روی آب شناور هستند و مابقی از دید پنهان است. بخش پنهان کوههای یخی، برای دریانوردان غیرحرفهای بسیار خطرناک بوده، باعث برخورد و غرق شدن کشتیهایشان میشود. مسائل نیز در صورتی که به آنها به شکل سطحی نگریسته شود، به همین اندازه می­توانند خطرناک باشند.

روش ICEBERG، روشی مبتنی بر رویکرد سیستمی و جامع در حل مسئله است که در آن تحلیل مسئله طی 4 گام اصلی و در هر مرحله با بهره­گیری از ابزارهای مختلف خاص خود، صورت می­گیرد.

1.       اولین گام در این روش، مشاهدۀ دقیق کلیۀ ابعاد مسئلۀ حاضر و وقایع مرتبط با آن به عنوان یک گام اساسی در شناخت مسئله، میباشد. در این گام باید کوچکترین جزئیات موجود نیز مورد توجه قرار گیرند. اساساً تا زمانی که مشاهدات ما از آنچه که واقعاً به وقوع پیوسته است کامل نباشد، هر گونه حرکت و اقدامی در جهت حل مسئله ممکن است خود منجر به ایجاد مشکل جدیدی شود.

2.       گام دوم، بررسی روند تغییرات و سوابق عوامل شناسایی شده در گام اول می­باشد. هدف از انجام گام دوم، دستیابی به مقاطع زمانی حساسی است که تغییرات اثرگذار و مرتبط با یکدیگر در شکل­گیری مسئله داشته است. البته انجام صحیح این مرحله نیز مستلزم بکارگیری روش­ها و تکنیک­های خاصی می‌باشد.

3.       در گام سوم، شناسایی علل اصلی شکل­گیری مسئله مورد توجه می­باشد. برای دستیابی به علل ریشه­ای ضروری است که تمام علت­ها در کنار هم در نظر گرفته شوند و ارتباطات احتمالی آنها نیز کشف گردد. برای رسیدن به این هدف در گام سوم، یک مدل مفهومی دینامیک از مسئله استخراج می­شود که ارتباطات موجود مابین عوامل مختلف در آن قابل مشاهده و تحلیل خواهد بود.

4.       در نهایت به چهارمین و عمیقترین لایه از بررسی مسئله با مدل ICEBERG می­رسیم.  اگر مراحل به درستی طی شده باشند، اغلب درمی­یابیم که ریشه بسیاری از مشکلات در نوع نگرش و تفکر افراد درگیر در مسئله است، به این معنا که تصورات و برداشت­های افراد خود منجر به شکل گیری مسئله به شده است و برای حل ریشه­ای مشکل باید ذهنیات غلط موجود مورد بازنگری قرار گیرند. لذا در این مرحله نوع نگرش افراد یا به اصطلاح، مدل‌های ذهنی افراد درگیر در مسئله مورد توجه می­باشد.

به طور خلاصه می­توان گفت که روش ICEBERG یک رویکرد نوین در مواجهه با مسائل است که مفاهیم مطرح شده در آن ابزارهایی برای عملیاتی کردن اصول تفکر سیستمی می­باشند که باید همواره مورد توجه افراد و تیم­های حل مسئله باشند. به بیان ساده، این رویکرد یک چارچوب کلی برای تمام روش­های حل مسئله است که میتواند به استقرار  نگرش جامع و سیستمی در حل مسائل شخصی و سازمانی نقش بسزایی داشته باشد.

روش ما

بسته آموزشی تحلیل مسائل به روش ICEBERG، به چند صورت مختلف قابل ارائه می­باشد:

1-      سمینار 1 روزۀ آشنایی با رویکرد ICEBERG در تحلیل مسائل

2-      کارگاه آموزشی 2 روزه آشنایی با رویکرد ICEBERG در تحلیل مسائل و معرفی ابزارهای پیاده سازی آن در سازمان

3-       دورۀ 9 روزه مسئله محور (Action Learning)، که به همراه تعریف و بررسی یک (یا چند) مسئلۀ واقعی از سازمان اجرا می­گردد. در این دوره افراد به صورت عملی، درگیر حل مسئله به روش مذکور می‌شوند. به این ترتیب یادگیری به صورت عملی در فرگیران رخ ‌داده و در ضمن، توانایی شناسایی جایگاه و بهکارگیری ابزارهای مختلف را در شرایط واقعی بدست می‌آورند.

 برای کسب اطلاعات بیشتر، بروشور دوره را دانلود نموده و یا با شماره تلفن 22636128-021 تماس حاصل فرمائید.دانلود بروشور محصول

Copyright 2010 © Arman Andishan Vira Co. | All Rights Reserved.