بازیابی کلمه عبور؟
 
  استقرار نظام مدیریت دانش نسل جدید با رویکرد ایجاد Enterprise 2.0 دانلود بروشور محصول

مدیریت دانش نسل جدید؛ چرا؟

در مدیریت دانش فرایندهای بسیاری همچون شناسایی دانش مورد نیاز سازمان، اکتساب دانش، بهره‌گیری از دانش، ارزیابی دانش و ... مورد توجه است که آشکارسازی و اشتراک دانش افراد از مهمترین آنها به شمار می‌رود. دلیل اهمیت این موارد از این بابت است که دانش تجربی که افراد در طی سال‌های خدمت خود در سازمان کسب نموده‌اند؛ دانشی عملیاتی، متناسب با فضای کسب و کار همان صنعت و با در نظر گرفتن تمام عوامل مرتبط (همچون فرهنگ ملی و سازمانی) است و از این لحاظ، معمولاً بر دانش‌های تئوری و اصطلاحاً وارداتی که سازمان از منابع مختلف می‌تواند اکتساب نماید، ارجحیت دارد.

 

با توجه به اهمیت این موضوع برای آشکارسازی دانش ضمنی افراد و اشتراک آن در سازمان، ابزارها و رویکردهای گوناگونی پیشنهاد و اجرا شده است. ولی مسئله‌ای که هنوز در میان است، اثربخشی کمتر از انتظارِ پیادهسازی این ابزارها میباشد!

به عبارت دیگر، پیادهسازی سیستمها و بهره‌مندی از ابزارهای اشتراک دانش، تضمینی بر ایجاد ارزش از دانش افراد سازمان نیست. در سال‌های اخیر، با هدف یافتن راهکاری برای این مسئله، بررسی‌ها و مطالعاتی انجام گردید که نتایج آن‌ها منجر به ارائه مفهوم جدیدی در حوزه مدیریت دانش تحت عنوان Enterprise 2.0 شد.

 

خلق این مفهوم پس از ظهور ابزارهای جدید، ساده و کارآمدی بود که تکنولوژی وب 2 (Web2.0) به ارمغان آورده بود. اگر توجه داشته باشید، هر روز بیشتر شاهد ظهور این ابزارهای اجتماعی در سطح اینترنت هستیم.

اما نکته جالب توجه اینجاست که هر یک از این ابزارها، یک وسیله خوب برای آشکارسازی دانش و ذخیره سازی آن به حساب میآیند. این موضوعی بود که توجه بسیاری از محققین مدیریت دانش را به سوی خود جلب کرد. آنها می‌دیدند که مردم بر روی اینترنت به صورت خودجوش و بدون دریافت دستمزدی مشغول آشکار کردن و مستندکردن دانش و اطلاعات و دیدگاههای خود هستند.

 

اما در همین هنگام سازمانها در استفاده از سیستمهای مدیریت دانش خود مشکلات زیادی دارند! و روند ثبت اطلاعات در دیتابیسهای دانش سازمانی به کندی پیش می‌رود. در این هنگام بود که برخی از محققین به این فکر افتادند تا ابزارهای شبکه های اجتماعی را به درون سازمان‌ها بیاورند و از مزایای آن در جهت افزایش ارزش افزوده و بهره‌وری سازمان استفاده کنند. اینجا بود که مفهوم نوینی از سازمان به وجود آمد و به انترپرایز 2 (E2.0) معروف شد.

روش ما

در طراحی بسته خدماتی شرکت آرمان اندیشان ویرا در استقرار مدیریت دانش نسل جدید تحولات ساختاری سازمان، هماهنگ‌سازی نیروی انسانی و بهره‌گیری از ابزارهای تکنولوژیکی که تقویت کننده و تسهیل کننده چنین رویکردی باشند، در نظر گرفته شده است و به طور خلاصه در 5 گام اصلی و یک گام پیش‌نیاز چنین معرفی می‌گردد:

گام صفر- آنالیز فاصله (Gap Analysis)

  • سنجش فاصله سازمان تا وضعیت مطلوب، از بعد مدیریت دانش
  • سنجش میزان آمادگی سازمان برای پیاده‌سازی Enterprise 2.0 از منظر ساختاری، فرهنگی و تکنولوژیکی

گام اول- برگزاری سمینارهای فرهنگ سازی

  • تشریح مزایا و نتایج پیاده‌سازی E2.0 برای کارکنان سازمان با هدف همراه‌سازی بدنه اجرایی در استقرار سیستم

گام دوم- استقرار نرم‌افزار wiki در شبکه داخلی سازمان

  • استقرار wiki در شبکه داخلی سازمان به عنوان اولین ابزار استقرار E2.0

گام سوم- برگزاری کارگاه‌های آموزش-مشاوره برای گروه‌های مختلف کارکنان

  • برگزاری کارگاه‌های یادگیری عملی (Action Learning) برای کارکنان با تخصص‌های مشابه با هدف آشنایی بیشتر کارکنان با E2.0، اشاعه فرهنگ مدیریت دانش، آموزش روش‌های نوین اشتراک دانش، آشکارسازی و استخراج دانش ضمنی کارکنان در خلال برگزاری دوره و بهره‌گیری از خرد جمعی در ثبت اطلاعات و دانش سازمانی در سیستم wiki

گام چهارم- طراحی و استقرار فرایندهای مدیریت دانش

  • تشکیل کمیته راهبری و استقرار فرایندهای مدیریت دانش متناسب با شرایط سازمان

گام پنجم- ارائه پیشنهادهایی جهت ادامه استقرار Enterprise 2.0 در سازمان

 

 دانلود بروشور محصول

Copyright 2010 © Arman Andishan Vira Co. | All Rights Reserved.